Domowe przyprawy

Sól grzybowa


Pyszna aromatyczna przyprawa idealna do sosów, zup, mięs oraz dań z kapusty.

Składniki:

kg soli morskiej drobnoziarnistej
około 20 - 30 dag suszonych leśnych grzybów (najlepiej podgrzybków, maślaków)

Wykonanie:

 Wybieramy duże suszone kapelusze, polecam podgrzybki i maślaki. Ważne by grzyby były dobrze wysuszone, a kapelusze kruche. Grzyby najpierw kruszymy w dłoniach następnie w moździerzu lub robocie kuchennym. Jeśli zależy nam na czasie warto użyć robota kuchennego. Do robota wsypujemy sól i wstępnie rozkruszone kapelusze. Miksujemy, aż do uzyskania sypkiej konsystencji. Tak uzyskaną przyprawę przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiczku w suchym zaciemnionym miejscu.

Im bardziej zwiększymy proporcje grzybów do ilości soli, tym bardziej ich aromat będzie wyrazisty.

Domowe kostki rosołowe

Zamiast kupować i używać gotowych kostek, czy bulionetek rosołowych proponuję mieć domową zawsze pod ręką jej wykonanie jest na prawdę banalnie proste pod warunkiem, że od czasu do czasu pieczecie jakieś mięso. Przy okazji nic się na marnuje;)

Składniki:

smak z pieczenia mięsa w dowolnej ilości

Wykonanie:

Smak z mięsa jeszcze ciepły przelewamy przez sito. Jeśli mięso piekliśmy z dodatkiem warzyw warto je przetrzeć przez sito, dzięki temu nasze kostki będą miały jeszcze głębszy aromat. Odcedzony wywar przelewamy do silikonowych foremek i zamrażamy. Używamy do doprawiania zup i sosów.

Smak kostki i jej aromat będzie zależny od rodzaju pieczonego mięsa oraz ziół, warzyw i owoców, które piekły się razem z mięsem.


Gomashio - japońska sól sezamowa

Aromatyczna i intensywna w smaku mieszanka, która ma wiele zastosowań. Możemy posypywać nią ryż, warzywa, potrawy mięsne i z ryb, a nawet kanapki. To znakomita przyprawa dla wszystkich, którzy chcą ograniczyć stosowanie soli, nie tracąc zarazem smaku i wyrazistości jedzenia.

Składniki:

10 łyżek sezamu
łyżeczka soli morskiej

Wykonanie:

Na rozgrzaną patelnię wrzucamy sól, chwilę prażymy. Dodajemy sezam. Prażymy, cały czas mieszając, aż sezam będzie miał złoty kolor. Po uprażeniu przesypujemy do miski i odstawiamy do przestudzenia. Następnie ucieramy w moździerzu. Przesypujemy do szczelnie zamykanego pojemniczka.

Gomashio używa się zamiast tradycyjnej soli. Przyrządzone z sezamem jest cennym źródłem wapnia, poza tym sezam zaliczany jest do naturalnych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki, zapobiegając procesom starzenia się skóry, a także wielu chorobom.

Przyprawę prócz sezamu możemy przygotować również z siemieniem lnianym, pestkami dyni lub słonecznika.

Proporcje soli, które dodajemy to 1:6, 1:8 lub 1:10 wedle własnego smaku i uznania.


Kolorowy cukier


Domowy kolorowy cukier to tani i łatwy sposób dekoracji domowych ciast i deserów.

Składniki:


cukier drobny lub gruby w zależności jakiej wielkości chcemy otrzymać kolorowe kryształki
barwniki spożywcze w proszku

Wykonanie:

Cukier przesypujemy do małych szklanych słoiczków do każdego słoiczka za pomocą wykałaczki wsypujemy odrobinę barwnika. Uwaga: każdy barwnik nabieramy za pomocą nowej, czystej wykałaczki, aby nie pomieszać koloru. Następnie do każdego słoiczka dodajemy po kropelce wody, aby barwnik się rozpuścił i zabarwił cukier na intensywny kolor. Słoiczki szczelnie zakręcamy, energicznie potrząsamy każdym słoiczkiem do momentu wymieszania barwnika z cukrem.

Cukier od razu jest gotowy do użycia. Cukier przechowujemy w suchym, zaciemnionym miejscu. Przed użyciem potrząsamy słoiczkiem by cukier był całkowicie sypki.

Cukier karmelowy


Kryształki cukru karmelowego pięknie się mienią i cudownie pachną oraz smakują karmelem,  dlatego stanowią pyszny dodatek do kawy, gorącej czekolady i deserów.

Składniki:

biały cukier dowolna ilość


Wykonanie:

Cukier topimy na karmel uważając, żeby się nie przypalił. Stopiony karmel ostrożnie, żeby się nie poparzyć wylewamy na papier do pieczenia, czekamy, aż zupełnie wystygnie. Ostudzony karmel łamiemy na kawałki, następnie owijamy w papier na którym się studził i kruszymy za pomocą wałka na drobne kryształki. Kryształki zostawiamy owinięte papierem do pieczenia i wraz z nim przekładamy do słoika lub cukierniczki. Taki cukier świetnie sprawdza się jako posypka do ciast, deserów, lodów oraz gorącej czekolady lub kawy.



Komentarze

Popularne posty